Platforma BotAPI GG

Szybki start

BotAPI jest darmową platformą pozwalającą na szybkie i proste tworzenie botów (umożliwiających tworzenie czatów) w sieci GG. Wystawia zestaw funkcji za pomocą protokołu HTTP, które umożliwiają odbieranie i wysyłanie wiadomości poprzez skrypt/program stworzony przez użytkownika BotAPI.

Najważniejsze cechy platformy BotAPI:

  • biblioteka dostępna w języku PHP i Python
  • brak limitów
  • odpowiadanie na wiadomości przesłane od użytkownika do bota
  • wysyłanie wiadomości od bota do użytkownika
  • zmiana statusu i opisu bota
  • połączenia z platformą mogą być szyfrowane (wsparcie HTTPS)

Co jest potrzebne do stworzenia własnego bota?

Aby uruchomić własnego bota, będziesz potrzebował:
  • serwer HTTP, na którym umieścisz swój skrypt
  • skrypt wysyłający/odbierający wiadomości zgodnie z protokołem BotAPI
  • numer Gadu-Gadu (wraz z hasłem) pod którym będzie działał bot.

Prosty skrypt bota

Najszybciej i najprościej można stworzyć własnego bota korzystając z biblioteki BotAPI dostępnej w wersji PHP i Python. Przykładowy, bardzo prosty, skrypt bota może wyglądać tak:
PHPPython
<?php
require_once('MessageBuilder.php');
$M=new MessageBuilder();
switch (
file_get_contents("php://input")) {
    case 
"cześć"$M->addText('Cześć :)'); break;
    case 
"kim jesteś?"$M->addText('Jestem botem.'); break;
    default: 
$M->addText('Nie rozumiem...');
}
$M->reply();
Sprawi on, że z naszym botem będzie można rozmawiać tak, jak widać to w oknie z prawej strony. Jeśli ktoś napisze do takiego bota cześć, bot odpowie mu Cześć :), jeśli spyta kim jesteś?, odpowie Jestem botem.. W każdym innym przypadku odpowie Nie rozumiem.... Oczywiście taki skrypt można własnoręcznie modyfikować i rozszerzać w oparciu o dostępne metody opisane w dokumentacji BotAPI.

Pamiętaj o umieszczeniu w katalogu z Twoim skryptem plików biblioteki BotAPI. W wersji PHP będą to MessageBuilder.php i PushConnection.php natomiast w wersji Python odpowiednio MessageBuilder.py i PushConnection.py Bibliotekę BotAPI możesz pobrać tutaj. Polecamy zapoznanie się z innymi przykładami. Zwróć również uwagę na to, by wszystkie pliki bota były zapisane w kodowaniu UTF-8.

Jak zarejestrować bota?

Jeśli utworzysz skrypt i umieścisz go na serwerze, będziesz mógł zarejestrować własnego bota tutaj. Rejestracja bota oznacza akceptację regulaminu. Do napisania własnego bota najprościej jest wykorzystać gotową bibliotekę BotAPI. Jeśli jednak chciałbyś napisać bota w innym języku, zapoznaj się z dokumentacją protokołu BotAPI.